Probíhající volby do orgánu samospráv

  • Autor: JUDr. Dalibor Tichý
  • středa 1. března 2017

Snad si nelze ani nevšimnout právě probíhajících voleb delegátů v našem družstvu, které jsou v plném proudu. Zvolením delegátů si volíme zástupce, kteří nás budou (po dobu 5 let) zastupovat na jednání nejvyššího orgánu družstva, kterým je shromáždění delegátů. Ovšem mimo tyto volby v současné době probíhají také volby do orgánů samospráv. O jaké volby se vlastně jedná? Jsou pro členy družstva vůbec důležité? Abychom si mohli tyto otázky správně zodpovědět, je důležité vědět, že samospráva je samostatnou organizační jednotkou, kterou tvoří její členové užívající byty (popřípadě i garáže) v okruhu působnosti dané nemovitosti. Tedy jednoduše řečeno, jedná se o seskupení členů družstva, kteří rozhodují o tom, co se na domě kde bydlí, bude dít. Rozhodování o věcech samosprávy probíhají na členských schůzích samospráv, které jsou svolány a následně také organizačně vedeny zvolenými orgány samospráv. Buď se jedná o kolektivní orgán, kterým je výbor samosprávy (v obvyklém počtu 3 až 7 členů) nebo individuální orgán, nazývaný pověřený předseda samosprávy. Funkční období těchto orgánů je pětileté.
V současné době tedy probíhají volby na 126 samosprávách z celkového počtu 234 samospráv našeho družstva. Zcela jistě lze říci, že objem práce je opravdu velký. Z každé schůze se také pořizuje zápis, který je následně doručen na správu družstva. Zápis musí obsahovat přijaté usnesení, pozvánku, podpisovou listinou a hlavně tiskopis, pro volbu orgánu do samospráv. Samotná volba se řídí volebním řádem schváleným shromážděním delegátů. Kdo vlastně může být volen do orgánů samosprávy? Do orgánů samosprávy mohou být voleni jen členové družstva (fyzické osoby) starší 18 let, kteří jsou povinni vykonávat svou činnost s péčí řádného hospodáře s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Výbor samosprávy se volí z členů samosprávy tak, aby její členové nebyli mezi sebou manželi, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci. Důležitou věcí je také ta skutečnost, že členové výboru samosprávy či pověřený předseda samosprávy mohou být do své funkce voleni opakovaně, což se v našem družstvu často děje. Zde bych chtěl povzbudit ke kandidatuře do orgánu samospráv i mladší členy našeho družstva, kteří mají zcela jistě co domu předat. Po zvolení si výbor samosprávy volí ze svého středu předsedu, případně místopředsedu a další funkcionáře. Kompetence a povinnosti výboru samosprávy jsou upraveny ve stanovách družstva, konkrétně čl. 81 Stanov OSBD Česká Lípa. Především se jedná o plnění veškerých úkolů družstva v okruhu působnosti samosprávy. Výbor samosprávy se schází podle potřeby, nejčastěji však před členskou schůzí samosprávy. Schůzi výboru samosprávy svolává jeho předseda (nebo další člen výboru). O průběhu jednání se také pořizuje zápis. Výbor samosprávy, či pověřený předseda samosprávy odpovídá za svou činnost členské schůzi samosprávy a je tedy povinen se řídit jejími usneseními. Není-li zvolen výbor samosprávy ani pověřený předseda, nebo neplní-li orgány samosprávy svoje povinnosti, zajišťuje plnění jejich úkolů představenstvo ustanovením správce. S ohledem na výše uvedené lze tedy říci, že každý člen družstva by se měl zajímat o to, kdo bude po dobu pěti let zastupovat zájmy domu a potažmo jednotlivých členů družstva. Být členem výboru samosprávy, či pověřeným předsedou samosprávy je zcela jistě důležitou funkcí, která tvoří základ našeho družstva.
Pevně věřím, že probíhající volby do orgánů samospráv proběhnou spolu s volbou delegátů bez problémů, včas a ke spokojenosti nás všech.