Jak rozumět nájemnímu předpisu?

  • Autor: Ing. Petr Mertin
  • středa 21. září 2011

Nájemní předpis je jeden z klíčových dokumentů, kterým družstvo svým nájemcům sděluje, kolik musí platit za svůj byt nájemné a zálohy na služby. Určitě každého z nás zajímá především konečná suma, tedy to, co musíme měsíčně zaplatit. Není ale na škodu si říci, z čeho se vlastně celková částka skládá.

Celý předpis se dělí na dvě části – nájemné a zálohy na služby. Náš výtisk má ještě třetí část nazvanou „Ostatní položky schválené příslušným orgánem družstva“, ale ve skutečnosti se jedná o další položky nájemného.

Jednotlivé položky nájemného a jejich použití

  • Anuita – je splátka úvěru poskytnutého při družstevní výstavbě domu. Jedná se o úvěr od počátku existence domu, který je úročen 1% p.a., což je velmi výhodné i v současné době.
  • DZOI – dlouhodobá záloha na opravy a investice, jednoduše fond oprav. Tato položka je významná část nájmu a jedná se prostředky na opravy a investice společných částí domu, ve kterém se byt nachází. DZOI podle m2 a DZOI (stejně na byt) jsou položky, které se ukládají na příslušném účtu samosprávy a v případě potřeby nějaké opravy společných částí domu se z tohoto účtu použijí. DZOI (jiným způsobem) je splátka vnitrodružstevní půjčky poskytnuté na opravy společných částí domu. Do této kapitoly patří i položka modernizace výtahu, kterou se v současností splácí realizovaná 2. etapa modernizace, při které došlo k výměně výtahové kabiny.
  • Bankovní úvěr – pokud dům prováděl rekonstrukci, zateplení apod. a čerpal na to prostředky z bankovního úvěru, má v nájemním předpise tuto položku. Doba nasazení a ukončení splácení koresponduje se splátkovým kalendářem od banky.
  • Správa družstva – je částka, kterou nájemce přispívá na provoz správy družstva. Rozpočet správy družstva je schvalován na shromáždění delegátů a také pouze tam je možné změnit výši této položky v nájmu.
  • Správa domu – je položka, kterou nájemci přispívají na odměnu funkcionářů na domě. Na domě může být výbor v čele s předsedou, samostatně zvolený pověřený předseda nebo správce. Částka 30 Kč/byt/měsíc  je schválena shromážděním delegátů. Vyšší částku si schvaluje samospráva podle článku 79, odst. 2, písm. e), Stanov OSBD Česká Lípa.
  • Další položky nájemného už nejsou významné a zpravidla svým textem objasňují na jaké účely jsou použity. Patří sem pojištění, daň z nemovitosti a nájem z pozemků.

 

Jednotlivé položky záloh na služby jsou také textově již jasně určeny, na jaké služby jsou použity. Největšími zálohami jsou teplo, teplá voda a vodné stočné a čištění žump. Tyto položky jsou upraveny podle individuálního chování nájemníků, a je tedy možné při porovnání těchto záloh mezi jednotlivými byty vysledovat, jak se který uživatel chová s ohledem na spotřebu těchto služeb. Tyto zálohy je možné upravovat v souvislosti se změnou uživatele, nebo se změnou počtu bydlících v bytě, či při jiných změnách, majících vliv na spotřebu těchto služeb. Žádost ke změnám těchto záloh je možné podávat osobně, písemně nebo na našich internetových stránkách www.osbd.cz, ale pouze v sekci, která je přístupná po zadaní přístupového jména a hesla, které získáte na správě družstva.

Zálohou placenou na všech domech je elektřina společných prostor. Naopak mezi zálohy, které jsou jen na některých domech, patří úklidy, telekomunikační rozvody, odvoz odpadu a čištění komínů.

Zpravidla dvakrát za rok se mění nájemní předpis včetně výše záloh na služby. Hromadné změny provádíme na začátku a v polovině roku. Na začátku roku reagujeme na změny cen služeb a v polovině roku upravujeme zálohy podle skutečnosti z vyúčtovaní předchozího roku. Individuální žádosti na změny pro celé domy provádíme zpravidla čtvrtletně. Jde především o změny položek DZOI, úklidy a správa domu. Ostatní individuální změny v nájemním předpise provádíme od nejbližšího možného následujícího měsíce.

O tom, jaké jsou možnosti placení nájemného a jak lze v současnosti efektivně tuto platbu provádět, si povíme v některém s dalších článků.