- Autor: Vlastimil Kouřimský
- středa 12. prosince 2018
Od poloviny devadesátých let jsme postupně zateplili většinu našich domů, ať už ty panelové nebo i ty cihlové. Máme více jak 85% domů zcela zateplených a z toho zbytku je téměř každý dům „dotčen“ zateplením nějaké stěny.
Tím jsme však zásadně změnili podmínky na povrchu fasády. Tam, kde dříve díky vnitřnímu teplu z domu povrch stěn rychle proschnul, je dnes výrazně déle prostředí, vhodné pro vznik řas a plísní. Stačí pár dešťů, mlhavé počasí. Paradoxně, čím kvalitnější je zateplovací systém, tím spíše vzniká vhodné prostředí pro růst řas, protože dobře navržené a provedené zateplení brání tepelným únikům z domu. A pokud je stěna orientována na sever či je zastíněna stromy, pak nestačí vyschnout a problém je na světě.
Máme vysledováno, že nezáleží na zateplovacím systému, na použitých barvách, na kvalitě aplikace systému, na stáří realizace a v konečném důsledku ani na typu či kvalitě omítkoviny. Prostě jednou to přijde a dům začne tzv. kvést, nejdříve kolem všech výstupků fasády jako jsou větrací mřížky, parapety nebo vrchní hrany oken. Postupně se řasy rozšíří i na plochu. Samozřejmě, že již existují omítkoviny, které jsou proti řasám více odolné, dokáží však pouze problém oddálit, nikoliv vyřešit. Příroda nakonec vždy zvítězí a všechny zateplené domy musí počítat s náklady na odstranění řas a obnovovací nátěry.
Zpočátku je problém řas spíše estetický, nevypadá to hezky, ale to je vše. S postupem času však vznikají problémy. Jednak řasy produkují organické kyseliny a cukry, které negativně působí na strukturu omítky, jednak se snaží prorůst do všech štěrbin a narušit povrch. A pokud jsou řasy kolem oken, hrozí při větrání vdechnutí jejich spór, což může citlivějším jedincům působit zdravotní potíže. Takže jestli se problém řas včas neřeší, může to povrchovou část zateplovacího systému zničit a větrání se může stát nezdravým.
Před mytím
Po mytí
Co s tím? Jako u všech oprav, i zde lze volit různé stupně důkladnosti a tedy i nákladovosti. Nabízí se pouhé omytí z lávek bez stavby lešení, vyšší stupeň je omytí s následným napuštěním omítkoviny fungicidním (ochranným) postřikem a nejvyšší, nejsprávnější a samozřejmě nejdražší způsob je kompletní revitalizace systému. Znamená to postavit znovu lešení a nejdříve zkontrolovat stav povrchu omítky. Pokud je v pořádku, lze fasádu mechanicky zbavit nečistot a řas, umýt, chemicky ošetřit a nakonec znovu natřít. Pokud není systém soudržný nebo má praskliny, je nutné jej před odstraňováním řas ještě opravit.
Vzhledem k nákladu na stavbu lešení jsme samozřejmě zastánci kompletní metody renovace zateplovacího systému, nepodporujeme polovičatá řešení. Když už postavíme lešení, je vhodné udělat obnovu co nejdůkladněji.
A teď dvě nejdůležitější otázky – za jak dlouho musíme zateplení ošetřit a kolik to bude stát? Na první otázku není jednoduché odpovědět, viz většina textu na začátku článku. Obecně lze říci, že případy nutnosti odstranit řasy zaznamenáváme výjimečně od sedmého roku zateplení, průměr je však kolem dvanácti let. Nákladově se bez větších opravných zásahů pohybujeme v ceně kolem 350 – 400 Kč/m2 plochy. Pro porovnání, cena zateplení se pohybuje od 1 500 až 2 500 Kč/m2 fasády, záleží na členitosti povrchu a kvalitě použité omítky.
Co lze říci závěrem? Zateplení kromě zlepšení užitných vlastností domu (teplo, vzhled) způsobuje i prodloužení životnosti samotné budovy, protože jí prostě chrání před vedrem, mrazem, sluncem, deštěm, vodou apod. A udržování tohoto systému je jakási daň za tyto požitky. Dobře provedený zateplovací systém by měl snést minimálně dvě čištění a přetření omítky, následně lze uvažovat o aplikaci nové vrstvy omítkoviny, takže stále nehrozí demontáže hotového zateplení. Navíc vývoj materiálů jde stále kupředu a je šance, že následné nátěry již budou opravdu velmi odolné. Vedle vodě odpudivých materiálů omítkovin se zkouší například i zapojení nanotechnologie do boje proti řasám. Tak uvidíme. Přinejhorším to berte jako šanci mít každých deset dvanáct let jinak barevný dům.