- Autor: Vlastimil Kouřimský
- pátek 5. dubna 2019
Abychom bezpečně bydleli a v klidu usínali, je potřeba průběžně kontrolovat stav domů i z hlediska požární bezpečnosti. Požární ochrana v našich domech se skládá z několika oblastí kontrol a prevencí. Jsou to kontroly ručních hasicích přístrojů, kontroly hydrantů a suchovodů, kontroly požárních uzávěrů dveří, kontroly přirozeného odvětrávání a konečně preventivní požární prohlídky společných prostor.
Jak jsem psal téměř přesně před rokem, v této oblasti došlo v loňském roce k zásadní změně. Místo dvou firem a jednoho vlastního zaměstnance jsme celou požární problematiku smluvně zajistili od jediné firmy, což je JMK s.r.o. Česká Lípa.
V oblasti kontrol technických zařízení na domech nedošlo z pohledu uživatelů bytů k žádné změně. Bonus je v tom, že všechny kontroly proběhnou v jednu dobu a při jedné návštěvě, což ocení zejména kontaktní osoby na domech.
Co však doznalo téměř zásadních změn, jsou preventivní požární prohlídky a zejména jejich závěry a následné odstraňování závad. Firma JMK daleko razantněji a přesněji označuje jednotlivé zjištěné závady, čímž i nás nutí do jejich důslednějšího odstraňování. Velmi rozšířeným jevem je blokování únikových cest nepotřebnými věcmi, botníky, květináči a skříněmi. V požární prevenci se díky tomu musí více angažovat zástupci samospráv, od kterých vyžadujeme získat na podpisových listinách potvrzení uživatelů bytů, že požární závady odstraní nebo že souhlasí s likvidací odložených věcí. Přes počáteční odpor až nesouhlas se nakonec tvrdšímu trendu většina funkcionářů i uživatelů přizpůsobila. Je jasné, že proces uvedení domů do bezpečného stavu bude trvat několik let. Výsledkem by však mělo být bezpečné bydlení a přesvědčení, že se naše domy nestanou ohnivou pastí, což za tu námahu stojí.
A teď požární ochrana v číslech: v loňském roce bylo provedeno celkem 342 kontrol hydrantů, 354 kontrol hasicích přístrojů, 96 kontrol požárních uzávěrů a 362 požárních preventivních kontrol na 227 domech družstva a 135 domech SVJ. Celkem jsme do kontrol požární techniky a do preventivních požárních prohlídek investovali za loňský rok 923 485 Kč. V této částce nejsou zahrnuty náklady za odstranění zjištěných vad a za opravy požární techniky.
Od začátku roku došlo pouze k pěti nahlášeným případům odcizení hasební techniky v hodnotě 8 297 Kč. Díky označování hadic a proudnic se počet krádeží výrazně snížil. Všechny samosprávy jsou navíc proti krádeži pojištěny, spoluúčast činí 100 Kč za jednu pojistnou událost, plnění pojišťovny tedy bylo 7 797 Kč.
Za rok 2018 bylo hlášeno 6 výjezdů Hasičského záchranného sboru do čtyř domů družstva a dvou SVJ v naší správě. Ne vždy se jednalo přímo o požár, šlo i o pouhé zakouření, v jednom případě dokonce o výbuch plynového zařízení. Všechny případy byly zaviněny uživateli bytů, škody na společných částech domů hradila pojišťovna.
V loňském roce také proběhly kontroly dodržování legislativních povinností ze strany Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje na šesti samosprávách a na třech společenstvích vlastníků. Všechny závěry kontrol byly buď bez závad, nebo s drobnými administrativními závadami, odstraněnými hned po kontrole.