Ohrožuje nás legionella?

  • Autor: Vlastimil Kouřimský
  • úterý 1. října 2019

Údernost nadpisu článku se výrazně oslabí v okamžiku, kdy nevíte, co je vlastně legionella. Věřím, že se každý z nás s tímto pojmem již potkal, ale nemusí si ho v danou chvíli dobře zařadit. Takže pro jistotu na úvod pár slov, o čem bude řeč.
Legionella je rod patogenních bakterií, vyskytujících se běžně v přírodním prostředí. Pro lidské zdraví představuje největší nebezpečí druh Legionella pneumophila, která se vyskytuje ve vodě a může způsobit závažné zdravotní komplikace. Považuje se za patogen dýchacích cest a způsobuje akutní zápal plic, který může přetrvávat několik týdnů (tzv. legionářská nemoc). Inkubační doba je 2 až 10 dní, onemocnění se projevuje zvýšenou teplotou, kašlem a bolestí hlavy. Mohou se objevit i halucinace, celková zmatenost, zvracení a bolest břicha. Pokud není nemoc léčena, tak může postihnout i ledviny, játra, mozek apod. Pokud není nasazena správná léčba, tak může dojít i k úmrtí.
Jak se to týká běžného člověka v normálním prostředí? Mezi nejčastější způsoby nákazy patří výhradně vdechnutí infikovaného vodního aerosolu do plic, například při sprchování či ze zapnuté klimatizace. Pro uchycení a množení v lidském těle hraje klíčovou roli také odolnost člověka. Ohroženou skupinou jsou zejména lidé s oslabenou imunitou a starší osoby. Děti se mezi ohroženou skupinu neřadí.
Kde se legionella nejčastěji vyskytuje? Běžně se vyskytuje ve všech vodách, případně půdě. Nejvíce se nachází v úsadách vodovodního potrubí, bojlerech, klimatizačním zařízení, ale také na výtokových místech (baterie, sprchové hlavice, kohouty). Odtud se při vhodných podmínkách může dostat až do organismu člověka.
Normálně se vyskytuje ve vodě v neškodném množství, avšak při teplotách 20 až 45°C se začíná intenzivně množit. Pro její množení jsou však nutné ještě další příznivé podmínky. Zejména jde o nedostatečnou cirkulaci vody v potrubí či zásobnících vody. Dalším podpůrným faktorem je zvýšený obsah nečistot, sedimentů nebo kalů, které jsou pro legionellu vhodnými živinami. Pokud nejsou k dispozici tyto vhodné podmínky, tak se bakterie nemůže kolonizovat a nehrozí žádné nebezpečí. K četnému množení dochází zejména ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných koncových rozvodech teplé vody.
Z výše uvedeného vyplývá, že legionella se množí téměř výhradně v rozvodech teplé vody, a to jen v části rozvodů, kde není cirkulace a je naopak zvýšený obsah sedimentů. Z hlediska vlastnictví, a tedy i zodpovědnosti je rozdělení rozvodů vody následující: za společné části ručíme my jako správci a za bytové rozvody ručí každý nájemce či vlastník bytu. Bytový rozvod začíná za bytovým vodoměrem, případně za bytovým uzávěrem. Z tohoto rozdělení vyplývá, že nejpravděpodobnější místo výskytu legionelly bude bytová část rozvodů.
A jsme zpět u nadpisu článku. Ohrožuje nás legionella? V případě pravidelného užívání bytu není prakticky možnost, aby se legionella rozmnožila nad kritické množství. Pokud chcete mít jistotu, je dobré při prvním pouštění teplé vody např. před sprchováním odpustit trochu vody, minimálně celý objem rozvodů teplé vody v bytě. Dále je dobré nenechat bytové rozvody zestárnout nad únosnou mez a včas je vyměnit za nové. Tím se výrazně sníží množství usazenin, ve kterých se legionella může množit. Při nepravidelném nárazovém užívání bytu je samozřejmě riziko množení legionelly větší, takže všechna výše uvedená ochranná opatření platí dvojnásob.
Společné rozvody a samotný ohřev vody musíme hlídat my, jako správce domu a někdy i jako dodavatel teplé vody. Díky cirkulaci teplé vody je možnost usazení bakterií ve stoupacích vedeních výrazně nižší, navíc má každý zdroj ohřevu vody zabudován nárazový ohřev vody nad 65°C, čímž se vytvoří prostředí pro legionellu nepřátelské. Ohřev se používá obvykle 1x týdně v noci, kdy je nejmenší odběr.
Představenstvo družstva přijalo na svém jednání dne 27. 8. 2019 čtyři zásady prevence před případným výskytem legionelly v rozvodech vody bytových domů ve správě či vlastnictví družstva. První zásada směřuje na dodavatele teplé vody. Všech osm dodavatelů vyzveme k předložení systému prevence a ten zakotvíme v dodatcích smluv. Druhá zásada míří na provozovatele společných rozvodů v domech, tedy na družstvo a společenství vlastníků. Zde provedeme kontrolu stavu rozvodů, správnou funkci cirkulace teplé vody a na zrušení zbytečných a nepoužívaných vývodů teplé vody např. ve sklepích. Třetí zásada míří do řad nájemců a vlastníků bytů. Zahájíme osvětu (prvním případem je tento článek) a budeme se snažit formou letáků na nástěnky v domech a článků na našich webových stránkách působit výchovně a preventivně, aby si každý z nás osvojil zdravé návyky. Poslední zásada míří opět na družstvo, protože provozujeme 13 vlastních kotelen v sedmi domech a spravujeme dalších 14 společenství, které mají vlastní kotelnu a dodávají sami sobě teplou vodu. Zde nastavíme režim, podobný u smluvních dodavatelů tepla, tedy týdenní zvýšený ohřev a pravidelné odebírání vzorků vody.
Závěrem lze říci, že pro legionellu platí to samé, co pro většinu nemocí a nákaz. Stačí dodržovat pár rozumných zásad, a pokud člověk není výrazně oslaben jinou nemocí, nic závažného mu nehrozí.