- Autor: JUDr. Dalibor Tichý
- pondělí 27. dubna 2020
Začátkem letošního roku byl schválen zákon č. 33/2020 Sb., který novelizuje původní zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „ZOK“). O jaký zákon se vlastně jedná? Mluvíme zde o právním předpisu, který v roce 2014 nahradil původní obchodní zákoník z roku 1991. Pro bytová družstva se tedy jedná o důležitý právní předpis upravující celou řadu pravidel v družstevním bydlení. Jaké podstatné změny nám novela zákona přináší? Předně zde dochází k úpravě názvosloví volených orgánů jako jsou např. představenstvo či kontrolní komise. Nově již o nich budeme mluvit jako o „členech voleného orgánu“. Ti budou i nadále povinni přistupovat k výkonu své funkce s nezbytnou loajalitou, s potřebnými znalostmi a pečlivostí. S touto funkcí souvisí i novela tzv. „členské žaloby“, která přináší nová pravidla. U volených orgánů nesmíme také zapomenout na novelizovanou úpravu pravidel při odstoupení z výkonu funkce, upřesnění smlouvy o výkonu funkce či zjednodušení mzdy nebo plnění osobě blízké. Novela zákona nám mimo jiné přináší i nový způsob ukončení členství, který nastává okamžikem schválení oddlužení. Jedná se o případy ukončení členství v tzv. „osobním bankrotu“. Díky tomuto způsobu ukončení členství bude možné prodávat družstevní podíl insolvenčního dlužníka, což prakticky znamená vyklizení a prodej družstevního bytu. V případě obnovení členství u zrušeného konkurzu se bude nově vyžadovat „projev vůle“ bývalého člena družstva, který do konkurzu vstoupil. Všechny výše uvedené změny budou muset bytová družstva zavést do svých stanov nejpozději do 1. 1. 2022.
Mimo tuto již schválenou novelu ZOK je v současné době projednávána doprovodná novela, která by měla nabýt účinnosti od 1. 7. 2020. Co nám tato doprovodná novela přináší? Předně již bude možné měnit stanovy družstva ¾ většinou všech členů. Jedná se o velice důležitou záležitost, neboť od roku 2014 bylo možné měnit stanovy pouze se 100% souhlasem všech členů družstva, což bylo u velkých (několikatisícových) bytových družstev téměř nemožné. V předkládané novele se dále (u malých bytových družstev, což není ovšem náš případ) ruší povinnost evidence informační desky družstva na internetových stránkách. Na informační desce se totiž vyvěšují důležité informace družstva včetně základních dokumentů a pozvánek k zasedání nejvyššího orgánu. Jak již ovšem bylo výše řečeno, pro naše bytové družstvo se v tomto ustanovení nic nemění, což znamená, že i nadále budeme tyto informace vyvěšovat na našich internetových stránkách.
Co se týče samotných práv členů družstva, tak zde dochází k omezení výpisu seznamu členů družstva. O co se vlastně jedná? Podle současné právní úpravy měl každý člen družstva právo na úplný seznam všech členů družstva. Navrhovanou novelou by tomu tak již nemělo být. Člen družstva by tak mohl získat pouze část seznamu, která se ho bezprostředně týká. Pokud by ovšem prokázal právní zájem nebo souhlas dotčeného člena (tzn. pouze s písemným ověřeným podpisem), tak by i nadále měl právo na rozšířenější seznam členů družstva. Předpokládaná novela také mění postup při vylučování členů družstva. Zde bude moci vylučovaný člen (po rozhodnutí o vyloučení) již rovnou podávat žalobu k soudu. Tím by odpadl současný právní postup podaných námitek k nejvyššímu orgánu družstva, což znamená, že by se celé řízení mohlo o něco zrychlit. Mimo výše uvedené novela připouští omezení počtu plných mocí pro zastupování člena na zasedání členské schůze. Každý člen družstva se totiž může nechat zastoupit plnou mocí na zasedání členské schůze. Novela už umožňuje omezit počet plných mocí pro jednoho zmocněnce. Tak již v bytových družstvech nebudou nastávat situace, kdy jeden hlasující zástupce (mající několik plných mocí) ovlivní důležitá usnesení celého domu. Stanovy družstva budou moci současně určit, že zmocněncem pro zastupování člena může být pouze člen družstva, a nikoliv cizí osoba, jak tomu bylo doposud. Pokud mluvíme o důležitých změnách v ZOK, tak zde nesmíme zapomenout na možnost výplaty zisků členům bytových družstev, která zde již platila před rokem 2014. Provést výplatu zisků však nebude tak jednoduché, jak bychom si mohli představit, neboť i nadále zde budou různá omezení a limity stanovené zákonem a stanovami družstva. Tento kratičký výtah z novelizovaných změn je pouze „ochutnávkou“ následujících změn, které nás čekají. Tolik asi prozatím k některým změnám v ZOK.