- Autor: Ing. Petr Mertin
- středa 5. srpna 2020
Ještě na začátku roku 2020 nikdo z nás asi netušil co malý virus, pod označením COVID–19, udělá s ekonomikou celého světa. Většina ekonomických odborníků, se kterými spolupracujeme, v průběhu celého roku 2019 hovořila o blížící se korekci na trzích, ale nikdo nevěděl, co bude spouštěcím prvkem. V uplynulých měsících jsme mohli zaznamenat naprosto unikátní, až neuvěřitelnou, houpačku na kapitálových trzích a dokud nebude lék či vakcína, nelze očekávat návrat k předkrizovému růstu kapitálových trhů. Jistý pozitivní vliv mají samozřejmě expanzivní politiky centrálních bank a vlád jednotlivých zasažených států, ale sečtení škod bude ještě nějakou dobu trvat a celkový účet ztrát není tedy možné zdaleka ještě uzavřít.
Naše družstvo má část svých aktiv také zainvestováno na kapitálových trzích a v loňském skvělém roce naše kapitálové investice vytvořily zisk ve výši 10,8 mil. Kč. Polovinu předkládáme k rozdělení na shromáždění delegátů. Rozdělovaným ziskem je dividenda ČLT, dále úroky a výnosy z aktiv, které nepodléhají kolísání trhů. Naopak výnosy vzniklé u obou správců aktiv navrhujeme odložit do nerozděleného zisku. Činíme tak se znalostí současné situace a věříme, že při rozdělování hospodářského výsledku za rok 2020, bude daleko jasnější, kolik zisku, vzniklého v roce 2019, nám COVID–19 v roce 2020 ukrojil.
Další oblastí, které se COVID–19 v našem družstvu nevyhnul, byla zaměstnanost. Na některých pracovních pozicích byl znatelný pokles činností vzniklý zákazem vycházení nařízeným vládou a také se téměř zastavil trh s byty. To jsme řešili zkrácenou pracovní dobou na pracovišti a zbytek byl pokryt příspěvkem státu, kdy jsme využili v měsíci březnu a dubnu tzv. kurzarbeit.
Současné dopady do ekonomiky družstva lze tedy označit jako velmi mírné a zvládnutelné. Co v tuto chvíli však nelze úplně přesně odhadnout je, jaký efekt to bude mít na platební kázeň nájemců a vlastníků v následujícím období. V současnosti je velká část pracovních pozic v našem okrese držena podporou státu a bude záležet na tom, zda se podaří vše nastartovat dostatečně rychle, aby se čísla nezaměstnanosti nedostala do kritických hodnot, jako je tomu třeba v USA.
Poslední krize z let 2008-2010 měla následující průběh. V polovině roku 2008 před vypuknutím krize byly na družstvu dluhy na předpisu úhrad ve výši 3,7 mil. Kč. V polovině roku 2009 byly již na úrovni 5 mil. Kč a vrchol byl v únoru 2010 na úrovni 7,3 mil. Kč. Do současné situace vstupujeme s podobnými čísly (2,7 mil. Kč dluhů u družstva a 2,2 mil. Kč u SVJ). Vzhledem ke zpoždění, s jakým se krize promítá do výše dluhů, musíme tedy s hodnocením ještě počkat. S jistotou lze však říci, že družstvo tuto krizi zvládne bez větších problémů, protože je ekonomicky silnou a stabilní firmou.
Jiná situace může nastat u malých SVJ bez finančních rezerv. V roce 2010 družstvo spravovalo 55 SVJ. Dnes jich spravujeme více než 150 a tím se zvyšuje i pravděpodobnost možného finančního selhání některého z nich, pokud by se na domě objevilo více dlužníků najednou. Protože jsou u nás ve správě, mohou počítat s naší pomocí jak po stránce vymáhání dluhů, tak po stránce ekonomického řešení případného negativního vývoje cashflow.
Na závěr si tedy popřejme, ať se nám všem společně podaří minimalizovat ztráty, které tato krize způsobí.