- Autor: Vlastimil Kouřimský
- středa 7. března 2012
V současné době má družstvo ve své správě a vlastnictví 313 výtahů ve 130 domech v 6 městech. Během dvou etap modernizací jsme odstranili většinu bezpečnostních rizik podle ČSN EN 81-80. Zbývající odstranitelná vysoká a střední bezpečnostní rizika se týkají výhradně uzávěrů šachetních dveří a opláštění šachet.
Představenstvo na svém jednání dne 18.10.2011 požadovalo časový a finanční plán odstranění těchto rizik. Pro lepší představu o velikosti tohoto úkolu pár čísel: družstvo má celkem 2 824 kusů šachetních dveří; z toho je 313 přízemních a 2 511 na dalších patrech. 2 445 dveří je ve zděných šachtách, 379 pak v drátěných nebo prosklených šachtách. Z tohoto počtu máme k dnešnímu dni vyměněno 17 přízemních dveří a 16 dveří na patrech ve dvou domech. Zbývá tedy ještě 296 přízemních a 2 495 dveří na patrech.
Po konzultacích se zástupci firmy Otis, která provádí servis našich výtahů, lze říci, že odstraňování vadných šachetních uzávěrů je možné rozdělit do tří způsobů:
1. Výměna celých šachetních dveří ve zděné šachtě. Použije se nejspíše na všechny přízemní dveře (tj. 253 ks) a na dveře v ostatních patrech, které nejsou v pořádku. Tím je myšleno např. nadměrná vůle v pantech, poškozené zavírání, dveře mechanicky zničené apod. Nový šachetní uzávěr totiž vyžaduje ke svému fungování vysokou přesnost, jinak bychom zvýšili množství poruch. Rozlišení by asi měli provést odborníci z Otisu, případně z firmy, provádějící výměnu dveří a uzávěrů.
2. Výměna celých šachetních dveří v drátěné nebo prosklené šachtě. Zde není možné realizovat žádnou částečnou variantu, bude nutné vyměnit všechny dveře včetně celých předních stěn, tzv. portálů. Těchto dveří máme k výměně 360 kusů (19 již vyměněno). U tohoto typu dveří je problém, že zároveň s portály by bylo vhodné provést opláštění šachty, jinak hrozí opakované úpravy portálů. Analogicky si to lze představit jako zateplení domu a pak teprve následnou výměnu oken (problém ostění, parapety, lešení apod.).
3. Výměna samotného uzávěru šachetních dveří (DU4). Tento způsob je suverénně nejlevnější a nejšetrnější k domu. Lze ho teoreticky použít u nepoškozených dveří ve zděných šachtách. Zvláště např. u typů domů BAN.KS (výtah BOV 250), kde jsou dva byty na patře a opotřebení dveří není znát. Šachetních dveří ve zděných šachtách (bez přízemních) máme 2 178, žádné dosud vyměněné. Předpoklad je, že zhruba 15 – 20% z nich bude nutné vyměnit komplet, zbytek by se měnily pouze uzávěry. Navíc máme několik domů z let 1988 až 1990, které tento typ uzávěrů již mají a u nichž by se pouze provedla drobná úprava.
Termíny, způsob realizace: vzhledem k výše uvedenému je velmi obtížné stanovovat dnes jakýkoliv časový horizont. Do konce roku 2013 až 2014 splácíme druhou etapu modernizace (výměnu kabin), takže není úplně vhodné zatěžovat uživatele další hromadnou platbou. Zvyšující se počet vlastníků bytů snižuje váhu jakéhokoliv rozhodnutí představenstva či shromáždění delegátů. Zásadní otázkou tedy je, zda opět použít schéma předešlých dvou etap a alespoň za družstevní část vlastnictví rozhodnout o plošné akci se vším všudy, tedy i s vyřešením financování. Nebo zda jít cestou individuálních výměn podle finančních možností domů. Tím se samozřejmě změní i způsob realizace – buď hromadná smlouva a harmonogram nebo jednotlivé akce podle možností domů.