Prostředky pro hašení požárů v bytových domech

  • Autor: Jana Závrská
  • pondělí 20. srpna 2012

V tomto příspěvku bychom Vás chtěli seznámit s obsluhou věcných prostředků požární ochrany umístěných v našich domech. Chceme, aby jejich použití bylo efektivní a správné a tím se zabránilo vzniku větších škod následkem požáru.
V domech bytového družstva jsou umístěny věcné prostředky požární ochrany určené pro prvotní zásah k uhašení požáru. Jedná se zejména o hydrantové systémy, které jsou určeny pro požáry většího rozsahu. Hydrantový systém lze použít pro hašení požáru pevných látek zejména ve sklepě a to poučenou osobou. K uhašení požáru v počáteční fázi jsou určeny přenosné hasicí přístroje. Hasicí přístroje jsou umístěny podle stavebního typu domu. U hlavního rozvaděče elektrické energie je umístěn hasicí přístroj práškový o obsahu 6kg prášku. Pro ostatní prostory, zejména sklepní a společné prostory je umístěn v suterénu domu hasicí přístroj vodní.

 

NÁVOD PRO OBSLUHU HASICÍCH  PŘÍSTROJU PRO OBA TYPY

  1. Uchopit PHP za spodní páku ventilu a přemístit k požáru.
  2. Tahem do boku vytrhnout pojistný kolík pákového ventilu.
  3. Jednou rukou držet hadici (je-li součástí typu), druhou rukou uchopit PHP za pákový ventil a   
  4. energicky stisknout horní páku ventilu. Tím je PHP uveden v činnost, hasivo proudí hadicí s výstřikovou tryskou na oheň.
  5. Hašení je možno přerušit uvolněním páky ventilu.
  6. Po každém použití PHP je uživatel povinen zajistit i nové naplnění. Uživatel je dle§ 9, odstavec 2 vyhlášky MV č.246/2001 Sb. povinen zabezpečit provedení kontroly PHP minimálně jednou za rok.


Vodní hasicí přístroj
Vodní hasicí přístroj - použití na pevné látky (papír, dřevo apod.)
Hasicí přístroj vodní je zakázáno používat k hašení požárů pod el. napětím!


Práškový hasicí přístroj
Práškový hasicí přístroj - použití na pevné látky, látky pod napětím