GO SPODNÍ STAVBY – „módní“ hit nebo nutnost?

  • Autor: Pavel Císař
  • středa 22. srpna 2012

Již několik let trvá vzrůstající zájem našich samospráv o generální opravy spodních staveb. Hlavní příčinou je vzlínající vlhkost svislých stěn a voda ve sklepních prostorech po každém větším dešti či tání sněhu. Cílem těchto oprav je voděodolnost spodní stavby, tzv. hydroizolace a odvedení jakékoliv vody od objektu, čili drenáž.
Drenáž slouží nejen k odvodnění objektu s vyústěním do nejbližšího kanalizačního recipientu, vsakovací jímky nebo šachty, ale také ke zmírnění tlaku podpovrchové vody na spodní stavbu.  Voda si vždy hledá cestu nejmenšího odporu, takže proč by se měla dál tlačit mezi základovou desku a venkovní stěnu nebo třeba až pod základ domu, když jí v cestě (pod hranou základové desky) stojí po celém obvodu perforovaná drenážní trubka o průměru minimálně 120mm? Zde je však na místě připomenout jednu základní věc – systém, do kterého se drenážní trativod napojí, musí být plně průchozí a jeho funkčnost musí být důkladně prověřená!
Hydroizolace spodní stavby je stejně jako drenáž velice důležitou součástí správné funkčnosti domu. Pokud se totiž vlhkost nebo dokonce již i samotná voda pravidelně dostává do spodní části objektu, je jen otázkou času, kdy dojde k degradaci stěn (a to i vnitřních), statickému poškození základů a ke vzniku tolik neoblíbených a nepopulárních řas a plísní. Prvořadým úkolem hydroizolace spodní stavby je proto dlouhodobě zabránit pronikání podpovrchové vody do konstrukcí a vnitřních prostor podzemních částí budov. K tomuto účelu se používají povlakové izolace na bázi asfaltů nebo plastů. Zcela jednoznačně jsou v tomto případě preferovány asfaltové povlakové izolace, neboť fólie se na předem připravený podklad pouze volně přikládá a jen v potřebných polohách v rozpracovaných stavebních konstrukcích bodově nebo liniově kotví. Naopak asfalty jsou s podkladem spojovány celoplošným natavením. Ale pozor – v důsledku plošného spojení s podkladem jsou obyčejné oxidované asfaltové pásy citlivé na vznik trhlin v podkladech. Z tohoto důvodu je použití těchto levných materiálů naprosto nepřípustné! Jedinou možnou volbou v těchto případech je použití pružných modifikovaných SBS – asfaltových pásů. Ty jsou sice o něco finančně dražší, ale v celkové ceně díla je to nárůst zcela minimální. Ceny hydroizolací s drenážemi se pohybují řádově ve statisících. V momentě, kdy použitím nevhodných materiálů hrozí, že již po první zimě přestane hydroizolace plnit svoji funkci, je takový cca 5 - 7 % nárůst vlastně zanedbatelný.
Při samotné realizaci je použití vhodného a kvalitního materiálu pouze jedním ze dvou důležitých faktorů. Tím druhým je kvalita odvedené práce. V praxi se jedná o často zmiňovaný tzv. lidský faktor, který může mít v různých fázích stavby odlišnou podobu. A ruku na srdce – kdo z nás v zaměstnání někdy něco neošidil, nezkazil nebo nedodělal, že? V tomto případě by takové selhání jednotlivce mohlo mít však fatální finanční následky pro majitele firmy. Není totiž asi nic horšího, než dělat celý rozsah opravy spodní stavby znovu a v rámci záruky na vlastní náklady. Ale hlavně -  nikdo v daném domě neuvěří, že výše zmiňované statisíce korun nebyly zbytečně vyhozeným nákladem.  Proto je před zahájením akce tak důležité vybrat správnou a hlavně odbornou firmu, která má zkušenosti, vhodnou mechanizaci a jakési firemní „know-how“ obsahující v sobě pečlivost pro dodržování technologické kázně a preciznost při samotné realizaci. Odpovědností pracovníků správy družstva je sice zjistit reference a odbornost jednotlivých firem, ale profesionalita se odhalí až na místě stavby. Také pečlivá volba navrhované technologie je, vzhledem k lokalitě a klimatickým podmínkám  ve kterých se bytový dům nachází, naprostou samozřejmostí.  Zohledněný musí být v neposlední řadě i materiál z jakého byl v minulosti objekt postaven.

 

Před zahájením prací na GO spodní stavby ...

... a po ukončení všech prací