Problémy při opravách bytových domů

  • Autor: Pavel Císař
  • středa 22. srpna 2012

Přestože se letnímu období obecně říká okurková sezóna, ve stavebnictví je tomu přesně naopak. Přesto jsem nalezl alespoň trochu času na napsání tohoto článku, který by jistě mohl vydat na seriál, pokud bychom se jednotlivými oblastmi zabývali podrobněji. Uvidíme, jak mi půjde psaní od ruky, třeba se v dalším Zpravodaji dočkáte pokračování. Ono vůbec zadání tohoto článku je tak široké, že se dá na problematiku nahlížet zleva či zprava a vždy je o čem psát. Ale rychle zpět k zadání, abych nezavdal příčinu pro redakční radu k přílišným korekturám textu. Tedy něco o problémech při opravách.

Problémy mohou nastat u opravy zámku za pár desítek korun i u zateplení nebo opravy střechy v řádech statisíců nebo milionů korun. Více je vnímáme u větších a dražších akcí, případně u akcí, které trvají delší dobu. Pokusím se postupně nastínit ty, které mohou nastat nejčastěji nebo které se v poslední době řešily, a tak mi uvízly v paměti. Ať již se jedná o problémy obecné, nebo ty technické. V dnešním článku se zaměřím zejména na ty obecné, které provázejí většinu různých oprav. Tyto obecné problémy se velmi často prolínají a jeden ovlivňuje nebo způsobuje druhý. U každého problému pak uvedu alespoň snahu o cestu k nalezení řešení nebo radu, jak se problémům pokusit předejít. Technické problémy se pokusíme řešit v některém z příštích čísel.

1)    Informovanost

Je problémem opravdu jenom informovanost? Ne vždy je to pouze toto slovo, které jsem zvolil v názvu kapitoly, mnohdy je to také lhostejnost, nepochopení nebo nechuť. O tom, že se nějaká velká nebo větší oprava provádí, je jistě informován předseda samosprávy, pověřený předseda nebo někdo z výboru samosprávy. Ti Vám rádi řeknou něco bližšího. U akcí, které se připravují delší dobu, jsou informováni všichni lidé, kteří mají zájem, protože se o věci mluvilo a oprava se schvalovala na členské schůzi samosprávy. Existují nástěnky na chodbách, které se v poslední době hodně modernizovaly. Nejedná se o pozůstatky z doby nedávno minulé, ale o důležitý nástroj pro informovanost Vás nájemníků. To je to pravé místo, kde můžete nalézt informace o aktuálním dění i o opravách na domě. A mnoho předsedů právě nástěnku používá jako nejčastější komunikační nástroj s ostatními členy samosprávy. Proto i Vy komunikujte se svými zástupci domu. V neposlední řadě pak fungují e-maily nebo telefony pracovníků správy, kteří Vám jistě rádi odpovědí. Právě špatná informovanost může za mnohé další problémy.
Velmi důležitý je i přenos informací opačným směrem, tedy směrem od Vás k nám, pracovníkům správy družstva. Nadávat, že něco nefunguje nebo žehrat nad tím, proč to či ono není hotovo, je, lidově řečeno, „prd platné“, když se o problému nedozví Váš bytový technik nebo jiný pracovník správy, který by mohl problém řešit. To jsou otázky nájmů nebo vyúčtování u ekonomického úseku, rovněž tak stížnosti na soužití u právního úseku. Já jsem ale technik, proto zpět k otázce obecných problémů při opravách.

2)    Hluk

Zvýšená hlučnost provází snad veškeré vetší opravy, které jsou na našich domech realizovány. Ať již se jedná o zateplení celého domu, lodžií nebo opravy střechy, kde se tepelný izolant kotví do panelu pomocí vrtačky. Při počtu 4, 6 nebo 8 kotev na metr čtvereční je to neuvěřitelné množství děr, které provází hluk a vibrace. A to vše se mnohdy odehrává velmi blízko Vás, v podstatě opravdu jen pár metrů.
Vrtání je jedním z nejnepříjemnějších problémů, který omezí opravdu všechny. Nikdy totiž nejde vyhovět všem. V domě bydlí důchodci, malé děti nebo nemocní, tedy skupiny lidí, které zvýšený hluk vnímají obzvláště citlivě. A máme zde i lidi pracující na směny … kdy tedy potom vrtat. Navíc, před hlukem a vibracemi od vrtání nemůžete v panelovém domě v podstatě kam utéci, protože se šíří po panelech i z druhé strany domu, ze střechy, z vedlejšího vchodu...
Ale vrtání je jen jedním zdrojem hluku. Zvuk hořáku na střeše nebo u paty domu, který se používá u nahřívání nebo pokládky izolací z asfaltů, mnohdy vnímají okolní domy jako obtěžující hluk, který jim nic nepřinese, ale oni ho musí strpět. Hluk stavebních strojů, bouchání železa, hlasitá hudba, zvuk větru v lešení … je toho opravdu mnoho.
Tak, jak jsem uměl v předchozí kapitole poradit s řešením problému informovanosti, zde moudré rady bohužel nemám. V mnohých případech to zkrátka musíme vydržet. Snažíme se omezit práce na dobu mimo nedělí a svátků, mimo večerní hodiny, ale … můžete na chvíli odejít, můžete si „dát špunty do uší“ ale nějaká rada, jak řešit problém s hlukem nemáme. Bohužel.

3)    Doba trvání opravy

Tento problém vnímáme zejména u oprav, které jsou náročnější na čas, ať již vzhledem ke svému objemu, technologii nebo třeba počasí nebo u oprav, které se nás přímo dotýkají a jejich provádění nás omezuje. U výtahu, který je odstaven z důvodu opravy o dva dny déle, nežli bylo naplánováno, se určitě zlobíme více, než u opravy střechy, která se z důvodu nepřízně počasí protáhla o dva týdny. A oprava stoupaček, která se protáhla proto, že Karel z druhého patra na to zapomněl a odjel na chalupu … sice si to pak od Vás vyslechne, ale problém je na světě. A je to jak spojené nádoby – pokud akce trvá delší dobu, jsme déle vystaveni hluku, nepořádku, stresu … viz další kapitoly o problémech při velkých opravách.
Snahou všech zúčastněných by mělo být a skutečně tomu tak v drtivé většině případů i je, dokončení jakékoli opravy co nejdříve. I zde platí, že čas jsou peníze a tak je snahou nejen techniků práce urychlit. Samozřejmě, vždy by se tak mělo dít v souladu s předepsanou  technologií opravy. A tak to někdy vypadá, že se např. u prací, které mají technologické překážky, nic neděje, když ale ona ta stěrka potřebuje určený čas na vytvrdnutí…
Zkrátit dobu opravy nám v mnohých případech můžete pomoci i Vy. Spolupráce nájemníků je v mnohých případech nutná (a to nejen v případě Karla z druhého patra a výměny stoupaček). Třikrát předělávané lino nebo dlažba prostě proto, že do toho někdo hamtnul, možná vyloudí úsměv, ale ono se to musí předělat a to pak akci také protahuje, nemluvě o tom, že nikdo není rád, když je jeho práce takto znehodnocována. Využiji tohoto šlápnutím do rozdělané dlažby a přenesu se k dalšímu problému, kterým je vandalismus a neúcta k práci druhých.

4)    Vandalismus a krádeže materiálu nebo stavebních strojů

S tímto slovem se potkáváme zejména u hotových akcí. Sprejem zkrášlená fasáda, nové vrypy na omítce u výtahu nebo na schodech, kde se můžu dočíst, kdo je co, která holka je blbá, kdo koho miluje … to jsou případy vandalismu na hotové opravě. Ale bohužel i v jejich průběhu může být problémem ničení částí stavby, drobná krádež nebo třeba jen poničení z nedbalosti. Odloupaný nebo rozkopaný polystyrén, obtisky a značky v čerstvě natažené omítce nebo již popsaný taneček na hotové dlažbě nejsou náhody, ale ve většině případů práce někoho z domu. Opravdu, při zjišťování pachatelů jsou předsedové často překvapeni, že se jedná o lidi z Vašeho domu. Zde máme asi jedinou správnou radu a řešení – nebuďte lhostejní, pomozte nám i realizační firmě, pomůžete také sami sobě. To, že by si měl každý vážit práce druhého je věc natolik jasná a samozřejmá, že je zbytečné o tomto problému dále psát.

5)    Nepořádek

A nyní je na řadě jeden z problémů, který Vás trápí opravdu velmi a který je řešen téměř u každé akce. Nepořádek je ještě slušné slovo, dost často slýcháváme slova jako chlív, svinčík nebo bordel.
Obecně platí, že každá firma má za povinnost si po sobě uklízet. V žádném případě se nejedná o vytírání chodby od střechy po sklep každý den, ale při opravě by neměl být větší nepořádek, nežli je nezbytně nutné. Při opravách v bytě jsou ještě firmy opatrné, ale na anonymní chodbě nebo vně domu… Musím upřímně říci, že zde je to neustálý boj mezi techniky a realizačními firmami. To, že přijde silná bouřka, která je provázená silným větrem se může stát, ale když někomu něco odpadne od ruky a on se pro to neohne, je to na ránu latí. Tímto článkem v žádném případě neomlouvám realizační firmy. Nepořádek je problém, který byl, je a bude. Vy jste díky tomu, že v domě bydlíte, na stavbě každý den. Pokud zjistíte velký nebo déle neuklízený nepořádek, informujte nás, pokusíme se s tím ve spolupráci s firmou něco udělat. Vím, že mě za tuto větu kolegové nepochválí, protože problémů a věcí k řešení je i bez nepořádku na stavbě opravdu velké množství, ale bez Vás se mnohdy o problémech nedozvíme nebo se dozvídáme pozdě. Ale to se již opakuji, o informovanosti jsem psal hned v první kapitole.
Malá poznámka k nepořádku a lhostejnosti. Dost často se u větších oprav používá na demontovaný materiál a odpad přistavený velkokapacitní kontejner. Nevěřili byste, jak rychle je plný křesel, televizí, věšáků nebo jiného odpadu, který nemá se stavbou vůbec nic společného. Pak musí demontovaný materiál ležet vedle, kde si do něj někdo občas kopne, zafouká vítr a zase máme větší problém.
Samostatným problémem je nepořádek v bytě, který je způsobený pracemi venku. Nejde jen o to, že se z venku přenáší prach na chodby v domě, odkud si ho na botách nosíme domů. Jde také o prach a nečistoty, které se nám dostávají do bytu otevřenými okny při větrání. Kdo někdy viděl broušení polystyrenu, ví, co znamená sněžení v létě. A mytí fasády na stěně, kde jsme ráno zapomněli zavřít okno do ložnice, to je na samostatný článek z pera kolegyně, která má na starosti pojištění. Zde je jedinou radou zavírání oken.
Hlavním problémem s nepořádkem ale zůstává chování jednotlivých dělníků. Vždyť se nám nejednou stalo, že jsme slyšeli chválu na nějakou firmu, která měla na stavbě pořádek a přitom té samé firmě na sousedícím domě spílají. Je to bohužel pouze o lidech a ti jsou různí.

6)    Lešení

Stavba lešení nás omezuje hned několikrát. Od pocitu, že je někdo za mým oknem, nebo že mi může kdokoli kdykoli vniknout po lešení do bytu až po celodenní pocit života ve stínu, svištění meluzíny nebo poničeného záhonku před domem, o který se tolik let pečlivě staráte.
Asi nejhorší je onen psychický problém s omezením, že je něco jinak, něco v nepořádku. Kdo z nás by se chtěl probudit s tím, že se na něj za oknem kouká cizí hlava a vidí mu až do postele. Pocity stísněnosti a života v šeru také psychice člověka nepřidává. Je to velký problém a v tomto případě se s ním musí každý poprat sám. Zde se ale dostávám úplně jinam a proto rychle zpět k problémům při opravách bytových domů a snad zdárně ke konci článku.

7)    Omezení užívání bytu nebo společných prostor

Stejně tak, jak je popsáno omezení v případě lešení, jsme omezováni i samotnou stavbou nebo opravou. A zde se nejedná jen o velké akce typu zateplení. Mnohdy má realizační firma zapůjčenou místnost na uskladnění materiálu, jako šatnu nebo sklad nářadí. Touto místností může být prádelna, sušárna, posilovna nebo jinak využívaná místnost, která pak nemůže sloužit svému původnímu účelu. Na chodbách je nutná zvýšená obezřetnost například při malování, výměně lina nebo dlažby, při nátěrech zábradlí, doplňování hran schodů … zkrátka omezení, se kterými se musí počítat, ale které jsou nepříjemné a mohou způsobit problém nájemníkům.
Při opravách balkónů a lodžií nemůžete tyto prostory velmi často z bezpečnostních důvodů užívat. A máme tu návazný problém s kouřením na chodbách, protože kuřák, který se nedostane na svou lodžii a nechce kouřit uvnitř bytu, si jde velmi často zapálit za výtah. A kdyby se měla protáhnout oprava rozvodů antény ve chvíli, kdy budou dávat oblíbený seriál nebo sportovní přenos…
Jak je vidět, problém s omezením užívání bytu a společných prostor má mnoho možných podob a jedinou radou je tolerance a pochopení. Nejsou to jen kecy, to je realita, která může vést k tomu, že budeme moci problémy při opravách lépe snášet a řešit.

Závěr

Obecných problémů při opravách bytových domů je opravdu hodně a určitě jsem zde nepopsal všechny, se kterými se můžete při opravách právě v tom Vašem domě či bytě setkat. Protože mám souběžně rozepsaný článek o konkrétních technických problémech (problémy při výměně oken, při zateplení, při opravě střechy), chci Vás na konci článku znovu oslovit s prosbou o spolupráci. Napište nám (nebo můžete konkrétně i mě), zda má v příštím Zpravodaji vyjít pokračování článku, tentokrát o technických problémech při opravách domů, nebo se mohu pokusit ještě něco doplnit k těmto obecným opravám.