Proč vlastně zateplovat dům?

  • Autor: Vlastimil Kouřimský
  • úterý 1. února 2011

O čem mám psát, vždyť přece každý ví, proč se to dělá! Jenže při dalším zkoumání a dotazování jsem pochopil, že kolem zateplování je spoustu mýtů a omylů.

Bez toho, abych si dělal nárok na kdoví jak hlubokou analýzu problému, se pokusím popsat pár základních důvodů, proč by se měly postupně všechny naše domy zateplit.

Samozřejmě hlavním důvodem pro uživatele bytů je úspora tepla a tedy i peněz, protože teplo je spolu s teplou vodou téměř polovina plateb za užívání bytu. Ale bylo by to jako motivace málo. Musíme si uvědomit, že naše domy mají omezenou životnost, i když se nám dnes zdá, že to není akutní problém. Např. beton v závislosti na ovzduší, povětrnostních vlivech a změnách venkovních teplot začne po 50 letech ztrácet své vlastnosti a degraduje. Takže pokud se v souvislosti se zateplováním vždy mluví pouze o snižování tepelných ztrát, maximálně ještě o zamezení vzniku plísní, tedy vždy o účincích, které přímo prospívají jednotlivým nájemníkům, je to pouze jedna strana mince. Druhá strana mince jsou blahodárné účinky na samotný obvodový plášť domu, zejména tepelná stabilita konstrukce, ošetření spojů panelů, panelových spár a všech železných prvků, tedy prodloužení životnosti celého domu. Chápu však, že toto jsou příliš teoretické a nehmatatelné vlivy a že úspory tepla jsou stále nejúčinnějším argumentem, jak přesvědčit nájemníky, aby do toho šli.

Pokud tedy někdo vezme náklady na zateplení na jedné straně a úspory tepla na straně druhé, vychází mu poměrně dlouhá doba návratnosti, ovšem bez zohlednění růstu cen nákladů tepla. A pak je dobré si uvědomit, že zateplení není opravdu jen ten polystyren nebo minerál na fasádě.

Posunutí rosného bodu směrem ven ze zdiva a tím zamezení vzniku plísní, nižší provozní nároky na vytápěcí soustavu, ochrana před vnějším hlukem, ochrana před vysokými teplotami v létě, prodloužení životnosti konstrukcí vlivem snížení teplotních rozdílů (den – noc, léto – zima), nový barevný vzhled domu, to všechno jsou  další příjemné důsledky zateplení, byť ne prvoplánově vnímané.

Je dobré si připomenout, že většina domů byla postavena v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století, tedy v době pokřivených cen energií a masové bytové výstavby. Tepla a teplé vody byl dostatek a byly levné. Nebyly měřiče a vodoměry, spotřeba byla anonymní, takže nebylo nutné šetřit. Domy byly přetopené, pěkně vyschlé a doslova sálaly do okolí. S deregulací cen energií a počátkem měření spotřeb v bytech se však množství tepla v domech prudce snížilo. V tu chvíli se projevila koncepčně úsporná opatření při stavbě domů, tj. slabá či chybějící tloušťka izolací panelů, nepřesná montáž s tepelnými mosty a chybějícími parozábranami, nekvalitní okna, nedostatečně zateplené střechy. A to nemluvím např. o chybějící izolaci vnitřních rozvodů nebo chybné koncepci centrálního odvětrání.

Abychom si udrželi slušnou úroveň bydlení, odpovídající požadavkům doby, musíme všechny tyto chyby napravit nebo alespoň jejich dopad zmírnit. Zateplení domu k nim bezpochyby patří, přes všechny protinázory skeptiků, že se jedná jen o velký kšeft zateplovacích firem. Věřím, že dobré zkušenosti s bydlením v zatepleném domě mi potvrdí všichni ti, kteří v těchto domech bydlí.

V rámci družstva máme v této oblasti velký vnitřní dluh, na rozdíl např. od výměn oken, rozvodů vody či rekonstrukce střech. I v porovnání s jinými podobnými družstvy v regionu jsme spíše slabší průměr, což bychom rádi změnili. Máme propracovaný systém vlastních půjček, umíme zajistit bankovní úvěr, dokážeme upravit po dobu splácení tvorbu do fondu oprav na přijatelnou úroveň. Investování do svého bydlení má smysl.