- Autor: Pavel Císař
- pondělí 22. dubna 2013
Průkaz energetické náročnosti budovy a další povinnosti vyplývající z novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií
Jistě jste zaznamenali mnoho článků, televizních reportáží, případně dalších zaručených informací v médiích a od známých o tom, že Váš byt nebo celý dům musí mít zpracovaný energetický štítek, průkaz nebo kartu, obdobné těm, které jste viděli na různých elektrospotřebičích. Pod vlivem těchto informací se na nás obracíte s dotazy, co musíte udělat Vy, co za Vás udělá družstvo, jak je to v případě bytu v osobním vlastnictví a podobné další dotazy z řad nájemníků, vlastníků, ale i realitních kanceláří, které zajišťují pro nájemníky našeho OSBD služby spojené s převodem členských práv a povinností.
V tomto článku se Vás pokusím seznámit s částí problematiky tak, jak je v současnosti nastavena. A hned úvodem musím říci, že ve chvíli, kdy čtete tento článek, by již měla být vydána velmi důležitá prováděcí vyhláška ke zmíněnému zákonu o hospodaření energií – vyhláška o energetické náročnosti budov. Celý článek jsem pojal jako skupinu nejčastějších dotazů, ke kterým je vždy přiřazena odpověď. Pokud Vás tedy něco konkrétního zajímá, pokuste se nalézt právě ten svůj dotaz s odpovědí mezi následujícími řádky.
Úvodem stručně o vlastním zákonu:
O jaký zákon se jedná?
Jedná se o Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií v aktuálním znění po novele, provedené zákonem č. 318/2012 Sb. O tomto zákoně se vyjádřil tehdejší prezident ČR Václav Klaus jako o zákonu, který je jedním z nejhorších a svobodné společnosti nejškodlivějších a zákon vetoval. Ovšem prezidentské veto bylo přehlasováno poslanci 19. září 2012 a tak dne 3. října 2012 vyšel ve Sbírce zákonů ČR již zmíněný zákon č. 318/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů. K uvedenému zákonu musíme zmínit ještě prováděcí právní předpisy, zejména pak nové prováděcí vyhlášky.
Jaká je účinnost zákona (od kdy platí)?
Zákon byl přijat dne 19. 7. 2012 a nabývá účinnosti dne 1. ledna 2013
Proč k uvedené novele zákona vůbec došlo?
Jedná se o zařazení evropských směrnic do našeho práva. V tomto případě se jedná o evropskou energetickou směrnici o energetické náročnosti budov č. 2010/31/EU ze dne 19. května 2010; dále pak o dílčí zařazení směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/28/ES ze dne 23. dubna 2009 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a o změnu a následné zrušení směrnic 2001/77/ES a 2003/30/ES.
„Prodávám“ družstevní byt – musím mít nějaký energetický průkaz?
Prodej družstevního bytu není prodejem (převodem) nemovitosti ve vlastním slova smyslu. Jedná se o převod členských práv a povinností a proto není nutné nechávat zpracovat PENB (průkaz energetické náročnosti budovy). Toto ustanovení je platné pro nejbližší 3 roky. Od roku 2016 půjde o pronájem ucelené části nemovitosti a všechny družstevní byty tak budou muset mít průkazy zpracované. Povinnost bude na majiteli domu, tedy na našem družstvu, případně na společenství vlastníků jednotek.
Musí se PENB zpracovat pro každý byt zvlášť?
PENB se nezpracovává pro ucelenou část budovy ani pro jednotlivé byty, ale vždy pouze pro celou budovu. Průkaz zpracovaný pro celou budovu je současně průkazem pro jednotlivé byty.
Může něco nahradit PENB, pokud nebyl doposud zpracován?
Ano, je to v současné době možné. Pokud nemá vlastník bytu PENB, může jej nahradit vyúčtováním spotřeby využívaných energií (dodávek elektřiny, plynu, tepla apod.) pro příslušný byt za uplynulé 3 roky. Toto vyúčtování, které nahradí PENB, předloží, resp. předá kupujícímu (nájemci).
Bude naše OSBD zpracovávat PENB?
Samozřejmě, i pro naše OSBD platí zákony. Na počátku druhého pololetí letošního roku předložíme představenstvu OSBD materiál, který bude obsahovat skutečnosti, uvedené v očekávané vyhlášce o energetické náročnosti budov, prvotní zkušenosti a poznatky od energetických specialistů, s nimiž jsme již nyní v kontaktu a další potřebné podklady pro určení dalšího postupu. Předběžně mohu říci, že uvažujeme o zpracování PENB na všechny budovy v roce 2014. Jednou z pravděpodobných podmínek bude skutečnost daného procentuelního vlastnictví bytů v dané budově (např. min 51% ve vlastnictví OSBD Česká Lípa).
Proč tak pozdě, když účinnost zákona je od 1. ledna 2013?
Je to jednoduché. Ustanovení zákona, konkrétně pak § 7a odst. 1 písm. c) ukládá za povinnost vlastníku budovy nebo společenství vlastníků jednotek zajistit zpracování průkazu pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy
1. s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 m2 do 1. ledna 2015,
2. s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 000 m2 do 1. ledna 2017,
3. s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 1 000 m2 do 1. ledna 2019.
Uvedená citace zákona znamená, že větší domy, jejichž energeticky vztažná plocha spadá do první kategorie, musí mít zpracovány PENB nejdříve, menší domy a malobytovky pak až za další roky.
S uvedeným pak souvisí i další část § 7a odst. 2 písm. a), která ukládá za povinnost vlastníku budovy nebo společenství vlastníků jednotek zajistit zpracování průkazu v termínu od 1. ledna 2016 při pronájmu ucelené části budovy, tedy bytu nebo nebytového prostoru.
Pokud bychom teď spěchali a snažili se zajistit průkazy již nyní, bez řádné znalosti prováděcích vyhlášek (z nichž některé nejsou ještě ani vydány) a jak se říká „vychytání much“, mohlo by dojít k omylům a potřebě PENB přepracovat v kratší, nežli zákonné desetileté lhůtě. A tomuto se chceme zcela pochopitelně vyhnout.
Jak je to v případě SVJ?
V případě společenství vlastníků jednotek je situace stejná. I pro SVJ platí to, co je uvedené v předchozím dotazu s odpovědí. Jiné je to ale u prodeje bytu v osobním vlastnictví v SVJ – viz dále.
Jak je to v případě prodeje bytu v OV na SVJ?
Zde je každý prodej převodem nemovitosti a platí zákonná povinnost předložení PENB při převodu nemovitosti. Ale i zde platí, že je v současné době možné nahradit PENB vyúčtováním spotřeby využívaných energií pro příslušný byt za uplynulé 3 roky.
Jak je to v případě prodeje bytu v OV v družstevním domě?
V případě, kdy vlastník bytu prodává svůj byt, který je umístěn v domě OSBD Česká Lípa, musí nahradit PENB vyúčtováním spotřeby využívaných energií svého bytu za uplynulé 3 roky.
Jak je to v případě bytu v OV, který nebude jeho vlastník prodávat ani pronajímat?
V takovém případě nemá vlastník bytu povinnost pořídit si PENB. Průkaz majitel potřebuje až v případě, že chce byt prodat, pronajmout nebo renovovat. Toto ustanovení nemá žádný vliv na povinnost SVJ nebo družstva, jako vlastníkům budovy, pořídit PENB u užívaných budov ve lhůtách, uvedených v textu výše.
Platí povinnost zpracování PENB v případě dědictví, darování nebo rozvodu?
Ne, v uvedených případech se nejedná o pronájem nebo prodej ucelené části budovy nebo jednotlivého bytu dle uvedeného zákona a proto se na uvedené případy povinnost zpracování a předložení PENB nevztahuje.
Občas se setkáváme s termínem energetický štítek. Je mezi energetickým štítkem a průkazem energetické náročnosti budovy nějaký rozdíl?
Ano. Rozdíl je veliký. Záměna je pravděpodobně způsobena přehledným grafickým zobrazením údajů, které opticky vypadá jako štítek, známý například ze spotřebičů (chladničky, televize apod.). To důležité pro nás je průkaz, tedy PENB.
Názvosloví a upřesnění některých dotazů:
Co to vlastně vůbec je ten Průkaz energetické náročnosti budovy?
PENB je dokument, který obsahuje stanovené informace o energetické náročnosti budovy nebo ucelené části budovy a měrnou vypočtenou roční spotřebu energie, podrobně specifikované ve vyhlášce o energetické náročnosti budov. Průkaz hodnotí veškeré energie potřebné pro provoz budovy, tedy energie na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a na osvětlení. Průkaz řadí budovu do příslušné třídy energetické náročnosti. Je zpracován na několika stránkách se spoustou výpočtů, tabulek a popisů a někdy i doporučení vedoucích ke snížení energetické náročnosti budovy. Nejedná se tedy pouze o onu zmíněnou a mediálně nejznámější grafickou část.
Je PENB vůbec nutný?
Ano, tato povinnost je dána zákonem, kdy a za jakých podmínek musí být PENB zpracován.
Kde mohu získat PENB, kdo jej zpracuje?
PENB může zpracovat pouze odborník, energetický specialista, tj. osoba, která je držitelem oprávnění uděleného ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).
Jak mohu najít energetického specialistu?
Seznam energetických specialistů je veřejně přístupný na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu (http://www.mpo-enex.cz/experti/).
Jaká je podoba PENB?
Obsah a podobu (grafické znázornění) PENB určí zmíněná vyhláška o energetické náročnosti budov.
Jaká je platnost PENB?
Průkaz platí 10 let ode dne data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován. To se týká i průkazů vystavených před datem účinnosti novely zákona o hospodaření energií, tj. před 1. lednem 2013.
Doufám, že jsem Vám v tomto článku odpověděl alespoň na část Vašich případných dotazů a vnesl trochu světla do problematiky tolik probírané médii. V některém z dalších Zpravodajů Vás jistě budeme informovat o aktuálních otázkách a vývoji nejen s ohledem na kroky, které bude podnikat OSBD Česká Lípa.